Your basket is currently empty!
Visit us at the METS STAND 01.007
The type SH1000 plant consists of a single vertically mounted sterilisation chamber. All parts in contact with water are made of stainless steel or ultra pure quartz glass.
The systems of the SH line are equipped with an advanced safety system that allows you to monitor the full efficiency of the lamps via a clear digital display that communicates information on the operating status.
UV sterilisation filter 1000 L/hour
incl 230V power supply
| Power supply | 230VAC 50 / 60Hz |
| Maximum operating temperature | 35 ° C |
| Operating pressure | 8 bar |
| Instant power | 1000 l/h |
| Power consumption | 40 watts |
| lamps | 1x38W |
| Average lamp life | 9000 hours |
| UV radiation | > 30,000 micwS / cmq |
| Total counter | Yes digital |
| Partial counter | Digital with possibility of reset |
| UV meter | Yes digital |
| Dimensions | |
| Length | 130 mm |
| Height | 540 mm |
| Depth | 160 mm |
| Connections | 1/2 "M |