Your basket is currently empty!
Visit us at the METS STAND 01.007
The new Scout KS-12 is a compact VHF antenna designed for any type of boat. The antenna has a diameter of just 10 cm (4″) and a height of 20 cm (8″) and looks identical to the Scout Wave and Sea-Connect antennas to balance the appearance on the boat. The waterproof housing is...
In stock
The new Scout KS-12 is a compact VHF antenna designed for any type of boat. The antenna has a diameter of just 10 cm (4″) and a height of 20 cm (8″) and looks identical to the Scout antenna Wave and Sea-Connect, to balance the appearance on the boat.
The waterproof housing is UV-resistant to and is easy to install both on standard 1" x 14 threaded fasteners and on deck as a permanent, continuous mounting solution (on a non-metallic surface or enclosure). Connection SO 239 connector.
The KS-12 comes with 6 m of RG-58 CU MIL coaxial cable and 2 connectors type PL-259 (RG-58) male.
Compact size
Waterproof housing
Easy to install (assembly/deck)
6 m top performance RG-58 CU MIL
2 PL-259 (RG-58) male connector
| Model type | Dome |
|---|---|
| Max input | 50W |
| Application | VHF |
| Colour | White |
| Frequency | 156-162 MHz |
| Reinforce | 1 dB |
| Impedance | 50 Ohm |
| Size | 0,2 m |